For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

راه اندازی بازار متشکل ارزی

 

راه اندازی بازار متشکل ارزی


رئیس کل بانک مرکزی از ورود 9.2 میلیارد دلار ارز صادرات به بازار نیما خبر داد و تصریح کرد: صادرات ریالی اصلا مفهوم ندارد؛ من در دوره خدمتم در بانک مرکزی یاد گرفتم که می توان صادرات ریالی هم داشت! اگر مصالح ملی را در نظر بگیریم، باید این نوع صادرات را کنترل کنیم.

عبدالناصر همتی اظهار کرد: صادرات ریالی تولید را افزایش می دهد، ولی منابع بر نمی گردد و ارز حاصل از آن به کشورهای دیگر از جمله کانادا و ترکیه می رود. حاصل این صادرات به صورت کالا یا ارز باید به کشور بازگردد.

وی درباره بحث واردات بدون انتقال ارز، خاطرنشان کرد: واردات بدون انتقال ارز را باید بگوییم که کجاست؟ کشور برای واردات اولویت بندی دارد. اگر ارز خارج از کشور است برای چه کسی است؟

بدون انتقال ارز یکی از روش های بد است که مدیریت بانک مرکزی را در بخش ارز برهم می زند. در زمینه واردات خودرو بدون انتقال ارز هم با هیات وزیران صحبت کردیم و دولت با اصلاح این رویه موافقت کرد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در واقع واردات بدون انتقال ارز یعنی اینکه در نهایت ارز از بازار تامین می شود و این یعنی فشار تقاضا در بازار.

وی درباره بازار متشکل ارزی گفت: درحالی که نرخ ها در سامانه سنا ثبت می شود، ولی هنوز هم بازار متشکل ارزی نداریم؛ اقدامات لازم را انجام دادیم و فکر می کنم تا یکی دو هفته آینده این بازار را عملیاتی کنیم.

همتی گفت: بازار متشکل ارزی برای اسکناس است که به صورت نقد و الکترونیکی، برای خریدهای عمده و خرد فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی برای خرید و فروش عمده اسکناس صرافی‌ها و بانک‌ها طراحی شده است، افزود: بانک مرکزی نیز از طریق بانک‌های عامل بازیگردان اصلی این بازار خواهد بود.

 

 

 

 


١٠:٠١ - چهارشنبه ٣ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٦    /    تعداد نمایش : ١٦٠