For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

بررسی وضعیت تولید و مصرف مس جهان در 10 ماهه 2019

بررسی وضعیت تولید و مصرف مس جهان در 10 ماهه 2019

موسسه بین المللی مطالعات مس(ICSG) گزارش داده که تولید مس معدنی جهان در 10 ماهه   2019 (از  ابتدای ژانویه تا پایان اکتبر) 0.3 درصد افت داشته است. بر اساس این گزارش، تولید کنسانتره در این مدت یکنواخت بوده و تولید به روش الکترو واینینگ یک درصد کاهش داشته است. تولید در شیلی با افت 0.2 درصدی مواجه شد که این کاهش بیشتر به دلیل اختلالات تولید در اوایل 2019 و کاهش عیار معدنی بود.

اعتراضات گسترده از اواسط ماه اکتبر گذشته، جو این کشور را ملتهب کرده است. اعتراض ها ابتدا به عنوان واکنشی به افزایش قیمت کرایه مترو آغاز و از آن زمان به بعد گسترده تر شد.

به علاوه، دولت شیلی بودجه ای به شرکت کودلکو اختصاص نخواهد داد تا این معدنکار از آن برای به روزرسانی تولید و کاهش مشکلات عیار استفاده کند. بلومبرگ اوایل ژانویه گزارش داده بود که کودلکو به دنبال 20 میلیارد دلار بودجه برای ارتقای معادن خود است.

آیا کودلکو می تواند بودجه مورد نیاز را تامین کند؟ اگر نتواند تولید این کشور به کاهش تولید ادامه خواهد داد. تولید شیلی به عنوان تولید کننده شماره یک جهان برای عرضه جهانی بسیار مهم است و به این ترتیب، کاهش تولید سبب افزایش کسری می شود.

در جای دیگر، تولید اندونزی نیز 47 درصد کاهش یافت. همچنین تولید زامبیا و کنگو در مجموع بعد از افزایش 13 درصدی در سال 2018 با افت 3 درصدی در این مدت همراه بود.

استرالیا، چین، مکزیک، پرو و آمریکا افزایش تولید را شاهد بودند و پاناما بزرگ ترین مشارکت کننده برای رشد افزایش مس در 10 ماهه مذکور بود. فعالیت های معدنی مس در پاناما از مارس 2019 آغاز شده است.

تولید مس تصفیه شده در مدت 10 ماهه سال گذشته میلادی  0.3 درصد کاهش یافت. در این مدت تولید اولیه با 0.7 درصد کاهش و تولید ثانویه از قراضه 1.7 افزایش یافت. در شیلی، تولید مس تصفیه 10 درصد و تولید مس تصفیه الکترولیتی با افت 27 درصدی مواجه شد.

میزان تولید مس تصفیه شده در زامبیا به دلیل قطع برق و تعطیلی موقتی کارخانه ذوب و 5 درصد عوارض گمرکی واردات کنسانتره از ژانویه 2019، حدود 37 درصد کاهش داشت.

مصرف جهانی مس تصفیه شده با افزایش اندک 0.2 درصدی همراه بود. چین، بزرگ ترین مصرف کننده مس با افت 11 درصدی واردات مس تصفیه شده همراه بود، در حالی مصرف ظاهری این کشور با رشد 2.2 درصدی در نتیجه افزایش تولیدات داخلی مواجه شد. کسری بازار جهانی مس در 10 ماهه سال گذشته میلادی 493 هزار تن برآورد شد.

از نظر قیمت، میانگین قیمت نقدی LME در ماه دسامبر 3.5 درصد نسبت به نوامبر رشد کرد و در این ماه به طور میانگین 6062.43 دلار در هر تن رسید. با این وجود، متوسط قیمت طی 10 ماه نخست سال، 5999.73 دلار در هر تن بود که نسبت به میانگین سال 2018  میلادی 8 درصد کاهش یافت.

 

 


١٧:٣٤ - سه شنبه ٨ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٠    /    تعداد نمایش : ٤٥