For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

هفته سقوط 6 تریلیون دلاری بازارهای سهام

 

هفته سقوط 6 تریلیون دلاری بازارهای سهام

گسترش سریع ویروس کرونا در سراسر جهان و پیامدهای اقتصادی شیوع آن، بزرگ ترین افت هفتگی بازارهای سهام را از زمان بحران مالی سال 2008  با از بین بردن 6 تریلیون دلار از سهام جهانی آغاز کرد.

با لغو کنفرانس ها و برنامه های مسافرتی، توقف پروازها و حتی شک و تردید در برگزاری المپیک توکیو، اقتصاددانان به طور جدی پیش بینی خود را برای درآمدهای شرکتی و رشد اقتصادی کاهش می دهند. بازارهای اوراق قرضه، هشدارهای مربوط به رکود را فریاد زدند. نمودار یک، میزان افت و خیز برخی شاخص ها و بازارهای سهام طی هفته پایانی فوریه نشان می دهد.

نمودار 1- سهام در اصلاح قیمتی و افزایش اوراق قرضه

Reuters Graphic

 

سبدی متشکل از 7000 سهام شامل بازارهای توسعه یافته، نوظهور و دیگر نقاط تقریبا 6 تریلیون دلار(یا بیش از 10 درصد از ارزش) را در هفته پایانی فوریه 2020 از دست دادند.

نمودار 2- نگرانی های کرونا و افت 6 تریلیون دلاری سهام جهانی

Reuters Graphic

کاهش 10درصدی، سهام یا شاخص را وارد محدوده تصحیح می کند، در حالی که سقوط 20 درصدی به معنای رکود بازار است. با این معیار، تقریبا 80 درصد از سهام کره جنوبی، نیمی از سهام ژاپن و بازارهای نوظهور و یک سوم از شاخص بورس آلمان وارد این محدوده شد.

نمودار 3- نگرانی های کرونا و افت 6 تریلیون دلاری سهام جهانی

https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/buzzifr/15/7952/7952/Pasted%20Image.jpg

ترس از سقوط تقاضا که ناشی از رکود اقتصادی است به شدت بر کالاها تاثیر می گذارد. قیمت نفت در هفته یادشده به دنبال شدیدترین سقوط هفتگی به کمترین میزان چهار سال گذشته رسید و طلا تا نزدیکی اوج هفت ساله صعود کرد.

نمودار 4- قیمت طلا در برابر نفت

https://fingfx.thomsonreuters.com/gfx/buzzifr/15/7959/7959/Pasted%20Image.jpg

 

 


١١:٤٣ - چهارشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٩    /    تعداد نمایش : ١٦٨