For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

افزایش قیمت مس با چاشنی نگرانی از کسری

 

افزایش قیمت مس با چاشنی نگرانی از کسری

قیمت هر تن مس همزمان با تعطیلات سال نو چینی از 8400 دلار هم عبور کرد. در حالی که تعطیلات در بزرگ ترین مصرف کننده این فلز نتوانست مانع رشد قیمت آن شود، ترکیبی از کاهش موجودی بورس های لندن و نیویورک همراه با گزارش هایی از کاهش تولید معادن در سال 2020 دست به دست هم داد تا سیگنال های موثر بر افزایش قیمت تقویت شود.

اعلام کاهش موجودی مس بورس لندن به 74 هزار تن و بورس کامکس به کمتر از 67 هزار تن که در یک ماهه اخیر روند رو به کاهشی را طی کرده بود بر افزایش قیمت این فلز به بالاترین سطح از سال 2012 میلادی تاکنون موثر بود. همچنین گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه بیشتر کارخانه های چین در زمان تعطیلات سال نو باز بودند، تقاضای مس را در دوره ای که تصور می شد فعالیت های صنعتی کند شود، بالا نگه داشت.

«گاوین ونت»، تحلیلگر ارشد منابع معدنی، پیش بینی افزایش تورم ناشی از محرک های مالی آمریکا، افت دلار و موجودی پایین را عامل افزایش قیمت معرفی کرد و گفت: چشم انداز تولید مس 2021 احتمالا تحت تاثیر بیماری کووید در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی قرار خواهد گرفت. گزارش اخیر بلومبرگ بر مبنای راهنمای تولید 25 شرکت مهم تولید مس نشان می دهد که بازار ممکن است با کسری قابل توجهی در سال 2021 مواجه شود.

سازمان زمین شناسی آمریکا طی روزهای گذشته در گزارشی برآورد کرد که تولید مس از معادن جهان در سال 2020 حدود 2 درصد کمتر از سال 2019 بوده است. البته موسسه بین المللی مطالعات مس ماه گذشته در گزارش خود از کاهش نیم درصدی تولید معادن مس در 10 ماهه 2020 خبر داده بود. اختلال تولید پرو و تاثیر آن بر کاهش تولیدات مس جهان، فصل مشترک هر دو گزارش بود.

وضعیت کسری قابل توجه مس در شرایطی اتفاق می افتد که ویروس کرونا، شرایط آب و هوایی نامناسب یا مشکلات قراردادی همچنان در فرآیند عرضه بویژه در آمریکای جنوبی اختلال ایجاد کند، در حالی که عده ای بر این باورند، مشکلات کووید-19 همچون سال گذشته سبب ایجاد اختلال در برخی معادن نمی شود. اگرچه پرو در سال گذشته با مشکلات زیادی در زمان موج اولیه شیوع کرونا مواجه شد، اما شیلی به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده مس توانست تولید را متعادل نگه دارد.

نمودار- روند قیمت مس

 

 

 


١٠:٥٣ - چهارشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ٣٢٣    /    تعداد نمایش : ١٦٤