For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

مس 20 هزار دلار را می بیند؟

 

مس 20 هزار دلار را می بیند؟

BC-Biggest-Copper-Supplier-Is-Giving-Bulls-Another-Reason-to-Cheer

 

به گفته برخی تحلیلگران، افزایش تقاضا و عرضه ناکافی از پروژه های جدید مس، باعث می شود که قیمت مس طی چند سال آینده به 20 هزار دلار در هر تن برسد که در این صورت به دو برابر قیمت فعلی که بالاترین قیمت در یک دهه گذشته است، خواهد رسید.

تقاضای فزاینده مواد معدنی مهم برای حمایت از چرخه انتقال انرژی، مس را به یکی از خوش شانس ترین فلزات در سال 2021 تبدیل کرده و قیمت این فلز به دلیل فشارهای جهانی و برنامه قدرت های اقتصادی در جهت کربن زدایی، حمایت از وسایل نقلیه الکتریکی (EV) و تولید برق تجدیدپذیر به بیش از 10 هزار دلار در هر تن، یعنی بیش از دو برابر سطح قبل از همه گیری رسیده است.

مس فلز کلیدی در چرخه انتقال انرژی است. آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدید خود با عنوان نقش «مواد معدنی حیاتی در انتقال انرژی پاک» پیش بینی کرد، عرضه مس از معادن موجود و پروژه های در حال ساخت و بهره برداری می تواند 80 درصد از فلز سرخی را که جهان تا سال 2030 به آن نیاز دارد، تامین کند. شبکه های برق به مقدار زیادی مس و آلومینیوم نیاز دارد که مس یک سنگ بنای تمام فناوری های مرتبط با برق است.

با این وجود، پروژه های مس با گذشت زمان شاهد کاهش عیار منابع هستند. به عنوان نمونه، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد: متوسط عیار سنگ مس در شیلی طی 15 سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است. سرمایه گذاری در پروژه های مس نیز از افزایش مورد انتظار تقاضا، عقب مانده است.

بر اساس همین تحلیل شاید جای تعجب نباشد که«دیوید نویهاسر»، مدیرعامل صندوق پوششی «لیورمور پاتنرز» معتقد است، مس نفت جدید است و برای پنج تا 10 سال آینده احتمال رسیدن قیمت به 20 هزار دلار در هر تن وجود دارد.

 همچنین، Bank of America در یك یادداشت پژوهشی نوشت: در صورت تخلیه موجودی مس، قیمت این فلز می تواند از تا اوایل سال 2025 به 20 هزار دلار برسد.

 

 

 


١٢:٤٢ - شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٣٣٨    /    تعداد نمایش : ١٤٠