For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.  چاپ        ارسال به دوست

گفت و گو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس

 

گفت و گو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس

 نقش مهمی در مدیریت سهام شرکت ملی صنایع مس ایران داریم

شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس در تاریخ بیست و چهارم اسفند 1383 به صورت شرکت سهامی عام تاسیس شد. بخش مهمی از فعالیت شرکت از آغاز تاسیس تاکنون سرمایه‌گذاری در سهام یا سایر اوراق بهادار و صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده است. همچنین از سال 1393، فعالیت‌های شرکت علاوه بر بازار سهام در راستای تکمیل چرخه مالی و اقتصادی از جمله کارگزاری بازار سهام، انجام کلیه خدمات بیمه‌ای، تامین سرمایه و صرافی به عنوان هلدینگ مالی و سرمایه‌گذاری گسترش پیدا کرده است. در گفتگویی با دکتر عبدالله شیرمحمدپور مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس، فعالیت‌های این شرکت را بررسی کرده‌ایم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

 قدری درباره فعالیت‌های این شرکت بگویید.

شرکت آتیه‌اندیشان مس در بخش‌های مالی، تحلیل سهام، تولید محتوای مورد نیاز و همچنین مدیریت سهام شرکت ملی صنایع مس نقش مهمی دارد. بالطبع فعالیت آتیه‌اندیشان مس و شناختی که فعالان بازار سرمایه از این شرکت در بازار سهام دارند، می‌تواند در راستای بازوی مالی و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی مس و صنعت مس کشور حائز اهمیت باشد. از طرفی مشارکت در مدیریت و بازارگردانی سهام ملی مس در بازار سرمایه و حفظ ارزش سرمایه‌گذاری‌های سهامداران شرکت ملی مس از جمله اقدامات تاثیرگذار در مجموعه مس کشور بوده است.

 با توجه به اهمیت و جایگاه بازنشستگان صنعت مس کشور، شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان چه رویکردی را در این خصوص دنبال می‌کند؟

خوشبختانه این شرکت از بدو فعالیت، سودآوری و بازدهی دارایی‌های خود را با هدف تامین آتیه بازنشستگان سرلوحه امور قرار داده است. همچنین تاسیس، خرید، مدیریت یا راهبری چندین شرکت زیرمجموعه (شرکت‌های تابعه و وابسته) با هدف بهینه‌سازی منابع و مدیریت یکپارچه فعالیت‌های مالی و اقتصادی از جمله اقدامات بوده است که در این رابطه می‌توان به ایجاد صندوق‌های بازارگردانی آرمان آتی، تاسیس صرافی آتیه و شکل‌گیری شرکت کارگزاری خدمات بیمه اشاره کرد.

 طرح‌های توسعه‌ای در شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس چگونه دنبال می‌شود؟

از طرح‌های توسعه شرکت می‌توان به افزایش سهام‌داری در شرکت‌های تامین سرمایه کشور و نهادهای مالی جهت تقویت قدرت تصمیم‌سازی به صورت مرحله‌ای و از طریق گرفتن مجامع فوق‌العاده تا... اشاره کرد. عملا ما در این شرکت با چالش مهمی مواجه نیستیم و با توجه به ارزندگی پورتفو و حضور نیروهای متخصص توانسته‌ایم بر کلیه چالش‌های مالی و مدیریتی فایق آییم.

 موسسه صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان شرکت مادر، چه تاثیری بر توانمندتر شدن شرکت آتیه‌اندیشان مس می‌تواند داشته باشد؟

به نظرم این موسسه به عنوان شرکت مادر و سهامدار اصلی شرکت آتیه‌اندیشان مس می‌تواند در شناساندن دستاوردهای این شرکت به بازنشستگان مس و همین‌طور معرفی خدمات و خلق ارزش، نقش مهمی در پیشبرد اهداف آتی داشته باشد. از طرفی صندوق بازنشستگی مس با مشارکت در افزایش سرمایه‌های آتی شرکت، می‌تواند در خلق بیشتر ارزش، آتیه‌اندیشان مس را یاری رساند تا در نهایت ارزش خلق شده، نصیب صاحبان اصلی مجموعه(بازنشستگان محترم) شود. باید از مدیریت عالی صندوق کمال تشکر را داشته باشم، چراکه با حمایت‌های بی‌دریغ خود و همراهی در زمینه افزایش سرمایه در سال 1399 باعث افزایش ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری شرکت آتیه‌اندیشان شد. به طور کلی اعتقاد دارم که شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس، می‌تواند با مشارکت و سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق برنامه‌های افزایش تولید و کمک به اقتصاد درون‌زا و ثروت‌آفرینی برای کشور عمل کند. ضمن‌اینکه این آمادگی در شرکت برای مشارکت در پروژه‌های دارای توجیه اقتصادی مجموعه گروه ملی صنایع مس وجود دارد.

 رویکرد شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس در بحث آموزش چگونه است؟

این شرکت در حوزه آموزش نیروی انسانی و اشاعه دانش تخصصی در حوزه فعالیت خود اقداماتی را به شرح، افزایش مهارت‌های فردی از طریق اجرای تقویم آموزشی، افزایش دانش و تخصص و کسب گواهینامه‌های تایید شده ملی و بین‌المللی پرسنل پس از برگزاری و آزمون دوره‌های تخصصی در حوزه بازار سرمایـه و مدیریت منابع انسانی HRM و مدیریت مالی و حسابداری، ارتقای فرهنگ کار تیمی و ارزیابی آن از طریق چک لیست کار تیمی لنچیونی در شرکت، ارتقای انگیزش و سطح رضایتمندی و وفاداری کارکنان و ارزیابی آن از طریق چک لیست تعالی سازمانی بویاتزیس، برگزاری جلسات ایده‌پردازی و نوآوری‌کاری ماهانه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیاده‌سازی سیستم ارزشیابی مناسب کارکنان (ارزیابی عملکرد کارکنان در دوره زمانی مقاطع سه ماهه) جهت افزایش بهره‌وری و انگیزه‌کاری انجام داده است.

 شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس چه موفقیت‌هایی را کسب کرده است؟

شرکت آتیه‌اندیشان مس در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران در سال 98 موفق به اخذ رتبه 289 از بین 500 شرکت برتر ایران شد. همچنین از نظر بازدهی و سودآوری، رتبه دوم را در این سال بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری به خود اختصاص داد. این شرکت به دلیل محتوای تولید شده در سال‌های اخیر و انتشار آنها در نشریات و رسانه‌های سراسری و رسمی نیز در بین فعالان بورس به عنوان یکی از مراجع تحلیل بازار جهانی فلزات و تحلیل سهام بخش معدن و فلزات شناخته می‌شود. در همین رابطه باید بدانید، درحالی که شاخص کل حدود 151 درصد بازده داشته است، شرکت آتیه‌اندیشان مس توانسته بازده بیش از 230 درصد (بدون در نظر گرفتن سود برخی شرکت های مهم زیر مجموعه) روی دارایی‌های خود کسب کند.

 با توجه به اهمیت موضوع شفاف‌سازی در حوزه فعالیتی مجموعه تحت مدیریت حضرتعالی، در این رابطه چه رویکردی را دنبال می‌کنید؟

شرکت سرمایه‌گذاری آتیه‌اندیشان مس مانند تمام شرکت‌های بورسی همواره اطلاعات و صورت‌های مالی خود را به طور شفاف در سایت کدال منتشر کرده است. همچنین از طریق ابزارهای اطلاع‌رسانی مانند وبسایت رسمی و همین‌طور روزنامه‌های کثیرالانتشار و شبکه‌های خبری، اطلاعات لازم و مفید را برای علاقمندان به اشتراک گذاشته است. در وبسایت شرکت، علاوه بر انتشار اخبار، تحلیل سهام شرکت‌های بورسی، بولتن‌های خبری- تحلیلی و اطلاعات شرکت‌های زیرمجموعه در دسترس عموم قرار دارد.

 در پایان اگر صحبتی دارید،‌ بفرمایید.

به طور کلی برنامه‌های شرکت در سال جدید، ارتقای کارایی منابع مالی و اثربخشی عملیات جهت افزایش درآمد و همچنین پذیریش شرکت و زیرمجموعه‌ها در بازار سرمایه، جهت خلق ارزش خواهد بود. با تبریک سال نو به ملت شریف ایران، آرزوی ظهور ولی‌عصر، سلامتی و طول عمر رهبر عزیز و خروج از وضعیت ویروس کرونا و شکوفایی اقتصادی و آرامش و رفاه را برای کشور از ایزد منان مسألت می‌نماییم. رسول خدا(صلی‌الله علیه و آله) فرمود، خدمت کردن مؤمن به برادر مؤمن خود، مقامی است که فضیلت و ثواب آن جز با آن به دست نیاید. همچنین در جایی دیگر فرمودند، کسی که برای کمک به برادر خود و سود رساندن به او اقدام کند، پاداش مجاهدان در راه خدا به او داده خواهد شد. امید است شرکت آتیه‌اندیشان مس نیز با توکل بر خدا، توفیق خدمت‌رسانی و خلق بیش از پیش ارزش برای بازنشستگان شرکت ملی صنایع مس را در سال جدید داشته باشد.

منبع : موسسه صندوق بازنشستگی صنایع مس ایران

 


١٢:٠٠ - چهارشنبه ١٢ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٣٤٢    /    تعداد نمایش : ١٢٦