For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

پیش بینی گروه بین المللی مطالعات مس از بازار مس

گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG) از 28 تا 29 آوریل 2022 به صورت اینترنتی تشکیل جلسه داد و در این جلسه نمایندگان دولتی و مشاوران صنعتی کشورهای بزرگ تولیدکننده و مصرف‌کننده مس جهان برای بحث در مورد موضوعات کلیدی موثر بر بازار جهانی این فلز شرکت کردند. همچنین در جلسه کمیته آماری، دیدگاه گروه بین‌المللی مطالعات مس در مورد توازن جهانی تولید و مصرف مس تصفیه شده بسط داده شد.

 

معادن

پس از سه سال رکود، تولید معادن مس جهان در سال گذشته میلادی 2.4 درصد افزایش یافت و پیش بینی می شود، رشد حدود 5 درصدی برای سال‌های 2022 و 2023 داشته باشد.

محدودیت‌های مربوط به سویه امیکرون کرونا و غیبت نیروی کار، محدودیت تولید معادن در برخی عملیات‌ها از ابتدای 2022 را تداوم بخشیده است. با این وجود، انتظار می‌رود تولید جهانی مس از افزایش تولید معادن جدید و توسعه‌یافته و همچنین بهبود وضعیت عمومی در مورد همه‌گیری بهره‌مند شود.

پس از یک دوره چهار ساله که فقط دو معدن بزرگ مس راه اندازی شد، پروژه های جدید معدنی مس در حال بهبود است. پروژه های بزرگی که طی سال های 2021 تا 2023 آغاز به کار می کنند، عبارتند از «کاموآ کاکولا» در جمهوری دموکراتیک کنگو، «کوئلاویکو» در پرو، Spence-SGO و Quebrada Blanca QB در شیلی و «ادوکان» در روسیه. تعدادی از پروژه های متوسط و کوچک و همچنین توسعه ای نیز در دوره 2021 تا 2023 آغاز شده اند یا انتظار می رود، آغاز شود.

بیشتر پروژه ها مربوط به تولید کنسانتره هستند که بر این اساس باید منجر به رشد پایدار تولید کنسانتره در سال های 2022 و 2023 شود.

انتظار می‌رود، تولید SX-EW در سال 2022 پس از کاهش سال گذشته بهبود یابد و در سال 2023 با رشدی که به طور عمده توسط پروژه‌های جدید در کنگو و تا حدی در آمریکا پشتیبانی می‌شود به افزایش ادامه بدهد. پیش بینی می شود، کاهش تولید SX-EW شیلی تداوم پیدا کند.

 

مس تصفیه شده

پس از سه سال رشد محدود، پیش‌بینی می‌شود تولید مس تصفیه‌شده جهان در سال ۲۰۲۲ حدود ۴.۳ درصد و در سال آتی ۳.۶ درصد رشد داشته باشد.

سال 2022 شاهد بهبود نسبت به تولید محدود سال گذشته خواهیم بود، چراکه پارسال شماری از کشورها تحت تاثیر مسائل عملیاتی و کاهش در کارخانه‌هایSX-EW  قرار گرفتند که منجر به کاهش 1.3 درصدی تولید تصفیه شده جهان به استثنای چین شد.

رشد جهانی تولید مس تصفیه شده در سال‌های 2022 و 2023 به طور عمده با تداوم افزایش ظرفیت الکترولیتی چین و عملیات های جدید و توسعه یافته SX-EW در کنگو (ظرفیت الکترو واینینگ) پشتیبانی خواهد شد.

پیش بینی می شود، تولید اولیه (از کنسانتره و SX-EW) و ثانویه (از قراضه) در سال‌های 2022 و 2023 بیشتر باشد.  تولید اولیه از افزایش عرضه کنسانتره و افزایش ظرفیت SX-EW و تولید ثانویه از بهبود دسترس پذیری قراضه و افزودن به ظرفیت پالایشگاه ثانویه سود خواهد برد.

 

مصرف مس

پیش بینی می شود، مصرف جهانی مس تصفیه‌شده در سال ۲۰۲۲ حدود ۱.۹ درصد و در سال ۲۰۲۳ به میزان ۲.۸ درصد افزایش یابد.

پیش بینی رشد مصرف جهان در سال 2022 با تعدیل به 1.9 درصد کاهش یافت. این کاهش به دلیل چشم‌انداز ضعیف‌تر اقتصاد جهانی ناشی از وضعیت روسیه و اوکراین و تاثیر منفی قرنطینه‌های کووید-۱۹چین بر فعالیت‌های تولیدی این کشور بوده است.

پیش بینی می شود که مصرف ظاهری مس تصفیه‌شده چین در سال 2022 حدود یک درصد رشد کند. انتظار می رود مصرف جهانی مس تصفیه شده در سال 2023 بر اساس بهبود کلی در فعالیت های تولیدی(عمدتا در چین) و ادامه رشد در بخش های کلیدی مصرف نهایی مس حدود 2.8 درصد افزایش یابد.

مس برای فعالیت های اقتصادی و جامعه مدرن فناوری ضروری است. علاوه بر این، پیشرفت‌های زیرساختی در کشورهای بزرگ و گرایش جهانی به سمت انرژی پاک‌تر و خودروهای برقی به پشتیبانی از تقاضای مس در بلندمدت ادامه خواهد داد.

پیش‌بینی‌های مربوط به توازن بازار مس تصفیه‌شده جهانی نشان‌دهنده مازاد حدود 140 هزارتنی برای سال 2022 و 350 هزار تنی برای سال 2023 است.

پیش بینی عرضه و مصرف مس تصفیه شده

منبع: ICSG