For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

پیش بینی های تولید آلومینیوم و روی جهان

آتیه اندیشان مس: صنعت آلومینیوم بعد از شیوع اپیدمی کرونا با مازاد فراوان عرضه مواجه شده و این مساله هزاران فرصت شغلی این صنعت را در معرض آسیب قرار داده است. آلومینیوم از صنعت خودرو گرفته تا ساخت قوطی نوشابه کاربرد دارد.

بر اساس دیدگاه گروه CRU، تقاضای این فلز به دنبال تعطیلی گسترده در اقتصادهای بزرگ، امسال 8 درصد کاهش می یابد. خودروسازان از جمله پژو، فولکس واگن و فورد پیش تر به دلیل اقدامات قرنطینه و کاهش تقاضا برای وسایل نقلیه جدید، میزان تولید در کارخانه های اروپا و آمریکای شمالی را کاهش داده اند. در نتیجه، تولید آلومینیوم در سال 2020 می تواند بیش از 6 میلیون تن فراتر از مصرف جهانی باشد و در صورتی که تولید کنندگان بزرگ آلومینیوم شامل Alcoa و Rio Tinto به سرعت کارخانه های ذوب را تعطیل کنند، مازاد جهانی شاید 4 میلیون تن شود.

به گزارش فایننشال تایمز، برای یادآوری این رقم، مازاد تولید آلومینیوم جهان بعد از بحران مالی 2008 به 3.9 میلیون تن رسید و سال ها طول کشید تا این میزان جذب بازار شود.

«اوین دینسمور» تحلیلگر CRU بر این باور است که مازاد جهانی چشمگیر و جلوگیری از این امر غیرممکن خواهد بود. این کارشناس پیش بینی کرد، شرکت های بزرگ در سال 2020، تولیدات خود را محدود کنند.

پارسال شرکت Alcoa نیمی از سبد سالانه 3 میلیون تنی ذوب آلومینیوم خود را مورد بازبینی قرار داد، در حالی که «ریوتینتو» تهدید کرده است در صورت عدم امکان مذاکره کاهش قیمت با شرکت های خدمات محلی، کارخانه های ایسلند و نیوزیلند را تعطیل خواهد کرد.

به طور کلی قیمت آلومینیوم از حدود دو سال قبل و از زمانی که در تحریم های فلج کننده ای آمریکا علیه شرکت «روسال» وقفه افتاد، تحت فشار بود. «روسال» بزرگ ترین تولیدکننده آلومینیوم خارج از چین محسوب می شود.

به دلیل تقاضای ضعیف، قیمت این فلز به طور پیوسته پایین آمده است و هم اکنون کمتر از 1500 دلار در هر تن است. شرکت مادر Rusal در حالی از افت 30 درصدی سود خالص سالانه خبر داد که کاهش تقاضا را مقصر این موضوع دانست و اعلام کرد: سود تقسیمی را پرداخت نمی کند.

در همین حال «کالین همیلتون» تحلیلگر BMO Capital Markets با بیان اینکه نیمی از ظرفیت آلومینیوم جهان در حال از دست رفتن است، افزود: بی شک به کاهش ظرفیت ذوب نیازمندیم. در مقایسه با CRU، وی پیش بینی واکنش شدیدتری را از سوی صنایع تولیدی مطرح کرد.

همیلتون گفت: در حال مدل سازی 4.2 میلیون تن ظرفیت از دست رفته در سه ماهه سوم یا 7 درصد از ظرفیت تولید فعلی هستیم. پس از تعدیل های لازم با یک مازاد یک میلیون و 350 هزار تنی مواجه می شویم که بیشترین میزان از سال 2010 است.

بازار 60 میلیون تنی آلومینیوم جهان هم اکنون با شوک تقاضا مواج شده است. بعد از بحران اقتصادی جهان در سال 2008 نیز تولیدکنندگان نتوانستند به اندازه کافی، تولید را مهار کنند و بنابراین انبوهی از عرضه فلز ایجاد شد.

 

پیش بینی افزایش تولید روی

از سوی دیگر موسسه «فیچ» در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد، تولید روی در سال های آتی رشد خواهد داشت، چون افزایش قیمت، معدنچیان را برای فعال کردن ظرفیت های بیکار شده و تولید در معادن مهم جدید ترغیب می کند.

بر اساس گزارش این موسسه پژوهشی، بازگشت برخی ظرفیت های متوقف شده و پروژه های جدید در کشورهای کلیدی، محرک رشد تولید در فصول آینده خواهد بود.

برآورد «فیچ» از افزایش 1.6 درصدی تولید در سال 2019 و رقم 13 میلیون و 200 هزار تن حکایت دارد. پیش بینی این موسسه حاکی از میانگین رشد 1.9 درصدی و رسیدن به سطح تولید 15 میلیون و 700 هزار تن در سال 2028 است.

 

 

نمودار - پیش بینی رشد تولید معدنی روی جهان

 

تولید در چین به دلیل کاهش عیار سنگ معدن و قوانین سختگیرانه زیست محیطی راکد خواهد شد. فیچ پیش بینی کرده که تولید روی چین با رشد سالانه 0.2 درصدی از 4.3 میلیون تن در سال 2019 به 4.4 میلیون تن در سال 2028 برسد. با این وجود، چین همچنان بزرگ ترین تولیدکننده روی جهان باقی خواهد ماند.

در همین حال، «فیچ» ادعا می کند که بخش روی استرالیا به تدریج بهبود می یابد، زیرا افزایش قیمت ها باعث می شود که معدنچیان عملیات اصلی را دوباره آغاز کنند. با توجه به پروژه های این کشور، فیچ انتظار دارد که این کشور به طور متوسط یکی از سریع ترین نرخ های رشد تولید در جهان را تا سال 2028 تجربه کند.

پیش بینی می شود، تولید روی استرالیا تا سال 2028 به یک میلیون و 300 هزار تن برسد و میانگین رشد آن 3.4 درصد در سال باشد.

همچنین این موسسه خاطر نشان کرده که هند به طور فزاینده محرک اصلی رشد تولید روی خواهد بود، چراکه شرکت روی هندوستان(HZL) برنامه توسعه ای در مقیاس بزرگ را پیاده سازی می کند.

این آژانس پژوهشی، چشم انداز رشد تولید را برای هندوستان حفظ و پیش بینی کرده است، تولید روی این کشور از 876 هزار تن در سال 2019 به 1.4 میلیون تن تا سال 2028 افزایش یابد.

 

منبع: هفته نامه بازار امروز