For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

 

برترین بازارهای نوظهور تا سال 2028

از نگاه آکسفورد اکونومیکز

«اکسفورد اکونومیکز» بر این باور است که هند طی یک دهه آینده بین بزرگ ترین اقتصادهای نوظهور می تواند نقطه عطف باشد. اعداد و ارقام جمع آوری شده از سوی این موسسه پژوهشی نشان می دهد که آسیایی ها طی یک دهه آینده، بیشترین موفقیت را در بازارهای نوظهور خواهند داشت، به طوری که بین 10 کشور نخست در فهرست بازارهای نوظهور با بیشترین رشد، فقط یک کشور آمریکای جنوبی دیده می شود.

آکسفورد اکونومیکز در این گزارش خاطر نشان کرد: بازارهای نوظهور نیازمند انباشت سریع سرمایه از طریق تامین مالی داخلی در کنار تولید ناخالص داخلی و تقویت رشد بهره وری هستند. به گفته این موسسه، تعمیق سرمایه (افزایش استفاده از سرمایه در مقایسه با نیروی کار) ناشی از سرمایه گذاری است و این امر با تامین مالی ناشی از صرفه جویی داخلی به دست می آید.

در ادامه 10 بازار نوظهور با سریع ترین رشد طی یک دهه آینده را از نگاه «آکسفورد اکونومیکز» مشاهده می کنید:

***

1- هند

هند با رشد 6.5 درصدی در صدر این فهرست قرار دارد و احتمالا روزی به بزرگ ترین اقتصاد نه فقط میان کشورهای نوظهور، بلکه کل جهان تبدیل خواهد شد. 

این کشور جمعیت بی نظیری دارد و زمانی که به طور کامل از قابلیت های آن استفاده کند، نیروی کار با ثباتی در جهان خواهد بود.

2- فیلیپین

فیلیپین همچون رقیب خود اندونزی، دارای جزایر متعدد و قابلیت های اقتصادی فراوان است. فیلیپین با رهبری رودریگو دوترته، قصد بالاترین افزایش در نیروی کار را بین 10 کشور برتر دارد و با پیش بینی 5.3 درصدی رشد تولید ناخالص داخلی به زودی یکی از سریع ترین اقتصادهای نوظهور در حال رشد را خواهد داشت.

 

3- اندونزی

کشوری که از هزاران جزیره تشکیل شده است، به لطف منابع طبیعی فراوان و وابستگی کمتر به سرمایه های خارجی، به نظر می رسد با رشد 5.1 درصدی تولید ناخالص داخلی به عنوان بازیگر کلیدی در آینده شناخته شود.

 

4- چین

شاید رتبه چهارم برای چین تعجب آور باشد. پیش بینی می شود که سرعت رشد تولید ناخالص این کشور طی یک دهه آینده کند شود و سطح بدهی های آن بالا بماند.

بازار بانکی بزرگ چین به معنای آن است که بالاترین رقم عمق سرمایه گذاری را بین 10 کشور دارد و رشد تولید ناخالص آن 5.1 درصد برآورد می شود.

 

5- مالزی

مالزی یکی از صادرکنندگان مهم کالاها و اقلام کشاورزی محسوب می شود. رشد موثر 3.8 درصدی تولید ناخالص داخلی برای این کشور پیش بینی می شود که البته با نرخ بهره وری کلی عوامل(TFP) که کمترین میزان بین 10 کشور برتر است، تطابق ندارد.

6- ترکیه

ترکیه در تقاطع آسیا و اروپا قرار دارد. اکسفورد اکونومیکز، انتظار رشد سالانه 3 درصدی را برای این کشور دارد. ترکیه به دلیل وابستگی به سرمایه های خارجی، شاهد یک بحران در زمان آشفتگی لیر طی سال 2018 بود. ارز پرنوسان و بازار بی ثبات از نشانه های اقتصاد آن است.

 

7- تایلند

سرزمین لبخندها یکی از سریع ترین بازارهای نوظهور با پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی 2.9 درصد خواهد بود. صنعت گردشگری این کشور با رشد مداوم، حدود 11 درصد از تولید ناخالص این کشور را تشکیل می دهد.

در دهه گذشته رشد بازدهی نیروی کار تایلند، پایین تر از رشد تولید ناخالص بازارهای نوظهور بود، اما هم اکنون انتظار می رود تغییر قابل توجهی داشته باشد.

 

8- شیلی

شیلی تنها نماینده آمریکای لاتین در این فهرست است. این کشور، غول معدنی به شمار می رود و تصور می شود، رشد جذاب تری نسبت به آرژانتین و برزیل داشته باشد.

به نظر می رسد، شیلی در خط مقدم بازار در حال رشد و پیشرفت باتری لیتیوم قرار داشته باشد.

پیش بینی آکسفورد اکونومیکز برای رشد تولید ناخالص این کشور 2.6 درصد است.

 

9- لهستان

لهستان تنها کشور اروپایی این فهرست است. این کشور بعد از ورود به اتحادیه اروپا، هم اکنون دوره رشد قوی را سپری می کند و پیش بینی می شود، رشد 2.5 درصدی تولید ناخالص داخلی را با توجه به عمق بالای سرمایه به دلیل دستیابی قوی به بخش بانکی اروپا و استفاده از یورو حفظ کند.

 

10- آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی به عنوان دهمین بازار نوظهور با رشد سالانه تولید ناخالص داخلی 2.3 درصد درنظر گرفته شده است.

 این کشور تنها کشور آفریقایی در این فهرست است و به طور کلی از نبود تعمیق سرمایه (افزایش استفاده از سرمایه در مقایسه با نیروی کار) رنج می برد.

منبع: بیزینس اینسایدر