For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

معرفی شرکت های برتر تولید مس از لحاظ ارزش بازار و پروژه های در حال اجرا

An open-pit copper mine.

مس یکی از مهم ترین فلزات است و بعد از آهن و آلومینیوم سومین فلز پرمصرف در جهان محسوب می شود. از آنجا که این فلز یکی از مولفه های ضروری در صنایع ساختمان، خودرو و انرژی های تجدیدپذیر به شمار می رود، همواره تقاضای بالایی دارد.

بر اساس پیش بینی Fitch Solutions، اقتصاد جهان در سال گذشته میلادی  23.6 میلیون تن مس مصرف کرده است و این رقم تا سال 2027 به 29.8 میلیون تن خواهد رسید. با توجه به این چشم انداز، انتظار می رود، شرکت های بزرگ معدنی برنامه های توسعه ای خود را طی سال های آینده ادامه بدهند. در این گزارش10 تولیدکننده برتر مس جهان مورد بررسی قرار گرفته اند تا قابلیت رشد این بخش بیشتر برای سرمایه گذاران روشن شود.

کودلکو، بزرگ ترین شرکت از لحاظ تولید و ذخایر محسوب می شود و مالکیت آن بر عهده دولت شیلی است. با این وجود، سرمایه گذاران که تمایل به سرمایه گذاری در بخش مس دارند، انتخاب های فراوانی دارند و بر این اساس در جدول پایین، بزرگ ترین شرکت های تولیدکننده مس که از نظر ارزش بازار رتبه بندی شده اند را مشاهده می کنید:

Company

Market Capitalization

BHP Group (NYSE:BHP)

$124.3 billion

Rio Tinto (NYSE:RIO)

$85.4 billion

Vale (NYSE:VALE)

$56.4 billion

Glencore (OTC:GLNCY)

$38.6 billion

Barrick Gold (NYSE:GOLD)

$34.0 billion

Newmont Goldcorp (NYSE:NEM)

$32.7 billion

Anglo American (LSE:AAL)

$29.7 billion

Southern Copper (NYSE:SCCO)

$24.4 billion

Freeport-McMoRan (NYSE:FCX)

$13.3 billion

Teck Resources (NYSE:TECK)

                 $9.5 billion

Data source: Ycharts. Market capitalization data as of Sept. 1, 2019.

 BHP Group

شرکت BHP یکی از تولیدکنندگان مواد معدنی در جهان است. این شرکت معادن مختلفی را در کشورهای استرالیا، کانادا، آمریکا، شیلی و پرو با تمرکز بر مس، سنگ آهن، زغال سنگ، نیکل، روی و پتاس اداره می کند. همچنین در زمینه تولید نفت و گاز از سکوهای دریایی آمریکا، استرالیا و ترینیداد و توباگو فعالیت دارد.

تولید مس این شرکت در سال 2018 بیش از یک میلیون و 750 هزار تن معادل 3.9 میلیارد پوند بود. بزرگ ترین دارایی این شرکت، معدن «المپیک دم»در استرالیاست. این معدن یکی از مهم ترین ذخایر مس، طلا و اورانیوم است و علاوه بر این موارد، مقادیر قابل توجهی نقره در خود جای داده است.

 بقیه تولید مس BHP از چندین معدن در آمریکای جنوبی تامین می شود و مهم ترین آنها معدن اسکوندیدا در شیلی به عنوان یکی از بزرگ ترین معادن مس جهان است.

در حالی که یکی از تولیدکنندگان مهم مس محسوب می شود، بیشترین درآمدزایی آن از سنگ آهن است. این کالا 39 درصد از درآمدهای شرکت(قبل از کسر مالیات و استهلاک) را در سال 2018 به خود اختصاص داد و بعد از آن مس با 28 درصد، زغال سنگ با 19 درصد و گاز با 14 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفت.

البته مس بخش بزرگی از آینده BHP را تشکیل می دهد. این شرکت در سال 2017، افزایش تولید و توسعه معدن «اسپنس» در شیلی را تصویب کرد که از سال 2021 به مرحله تولید خواهد رسید. همچنین پروژه های بزرگ تر دیگری را در حال پیشرفت دارد. این موارد شامل افزایش عمده تولید در معدن «المپیک دم» و پروژه مس «رزولوشن» در آمریکا یکی از بزرگ ترین ذخایر مس بدون استفاده در جهان است. با توجه به این موارد، BHP احتمالا تا سال ها لیدر بخش مس خواهد بود.

ریوتینتو

ریوتینتو هم یکی از شرکت های معدنی با تولید محصولات متنوع است و در عین حال به معادن مس، آلومینیوم، الماس، طلا، سنگ آهن و اوارانیوم علاقه دارد. این شرکت در 35 کشور(شش قاره) فعالیت می کند، اما بیشترین فعالیت های آن در استرالیا و آمریکای شمالی است.

ریوتینتو در سال گذشته میلادی، 643 هزار تن مس تولید کرد. معدن ایوتولغوی مغولستان، گل سر سبد تجارت مس ریوتینتو محسوب می شود. این معدن یکی از بزرگ ترین ذخایر مس و طلا در جهان است. در حالی که این شرکت مانند گروه BHP یک تولید کننده عمده مس است، اما بیشتر پول آن از سنگ آهن به دست می آید. سنگ آهن در سال گذشته 62 درصد از درآمدهای شرکت قبل از کسر مالیات و استهلاک را تشکیل داده است.

 پس از آن آلومینیوم با 17درصد، مس و الماس با 15درصد و انرژی و مواد معدنی با 12 درصد قرار گرفته است.

 این شرکت روند رو به رشدی در بازار دارد و هنوز هم در حال توسعه Oyu Tolgoi و همچنین معدن Kennecott در ایالات متحده است که رشد تولید قابل ملاحظه ای را تا سال 2023 ایجاد خواهد کرد.

 علاوه بر این ریوتینتو، شریک شرکت BHP در پروژه مس «رزولوشن» آمریکاست. به نظر می رسد، ریوتینتو به دلیل فرصت های رو به رشد به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان فلز سرخ طی سال های آتی باقی بماند.

واله

«واله» یک شرکت برزیلی است که علاوه بر این کشور در عمان، کانادا، چین و موزامبیک هم فعالیت می کند. شرکت واله، بزرگ ترین تولیدکننده سنگ آهن و نیکل در سطح جهان است و سنگ منگنز، آلیاژهای فلزی، پلاتین، زغال سنگ، نقره، طلا، مس و کبالت هم استخراج می کند.

واله در سال 2018 حدود 395 هزار تن مس از معادن برزیل و کانادا تولید کرد.

در برزیل دو معدن «سالوبو» و «سوسگو» را اداره می کند. معدن سالوبو یکی از بزرگ ترین ذخایر شناخته شده مس در برزیل است. شرکت واله در کانادا نیز مس را به عنوان بخشی از فعالیت های نیکل اسخراج می کند. واله هم همچون دو شرکت قبلی، گرچه یکی از تولیدکنندگان مهم مس محسوب می شود، اما بخش مهمی از درآمد خود را از سنگ آهن کسب می کند، به طوری که در سال گذشته میلادی 74 درصد از درآمد حاصل از فروش شرکت مربوط به سنگ آهن بود و بعد از آن نیکل و مس با 13 و 6 درصد در رتبه بعدی قرار گرفت.

به دلیل تمرکز بر سنگ آهن و نیکل، تولید مس این شرکت در مقایسه با سال های قبل کاهش یافته است. به عنوان نمونه، تولید مس این شرکت در سال 2016 بیش از 450 هزار تن برآورد شده بود. این امر به دلیل تدوام تهی شدن معادن شرکت و فروش سهم معدن «لوبامبه» در زامبیا طی سال 2017 بوده است.

با تمام این تفاسیر، واله با پروژه «سالوبو 3» موافقت کرده است. با یک میلیارد دلار سرمایه گذاری تولید این معدن از 200 به 250 هزار تن تا سال 2021 افزایش خواهد یافت. بنابراین به دلیل سرمایه گذاری هایی از این دست، واله همچنان به عنوان یکی از مهم ترین تامین کنندگان بازار مس باقی خواهد ماند.

گلنکور

اگرچه «گلنکور» کار خود را با یک شرکت بازرگانی کالا آغاز کرد، اما طی سال ها به یک شرکت بزرگ و بازاریاب فلزات و مواد معدنی تبدیل شده است. این شرکت معدن تولید مس، کبالت، آلومینیوم، روی، نیکل و آلیاژهای فلزی را به همراه بازاریابی آلومینیوم و سنگ آهنی که از سوی شرکت های ثالث تولید شده، انجام می دهد.

همچنین علاوه بر تولید بالای زغال سنگ، بازاریابی نفت و گاز طبیعی را انجام می دهد. گلنكور يكي از بزرگ ترين توليدكنندگان و بازرگانان مس در دنيا بوده، به طوری که آن را به يك نيروي مسلط در این بخش تبدیل كرده است.

در سال 2018 یک میلیون و 450 هزار تن مس در معادن آفریقا، استرالیا و آمریکای جنوبی تولید کرد. همچنین قراضه مس در آمریکای شمالی و آسیا را بازیافت می کند.

علاوه بر آن، این شرکت در سال 2018 از طریق تجارت بازاریابی خود حدود 4 میلیون و 500 هزار تن مس را به بازار عرضه کرده است که به طور معمول آن را از سایر معادن و تامین کنندگان خریداری می کند و در بخش خودرو، الکترونیک و ساخت و ساز در اختیار مشتریان قرار می دهد.

زغال سنگ بیشترین پولسازی را برای شرکت به ارمغان آورده است. بررسی درآمدهای شرکت قبل از کسر مالیات و استهلاک نشان می دهد که سهم زغال سنگ 33 درصد است و بعد از آن مس با 30 درصد، روی 15 درصد و نیکل 5 درصد قرار دارد.

گلنكور انتظار دارد كه تولید مس شرکت با سرعت سالانه 3درصدی تا سال 2021 به حدود یک میلیون و 500 هزار تن برسد. با افزایش پیش بینی شده، سرمایه گذاری آن در معدن «کاتانگا» که یک معدن مس بزرگ کبالت و مس در جمهوری دموکراتیک کنگو است، افزایش خواهد یافت.

این شرکت همچنین پروژه هایی برای گسترش معدن خود در زامبیا و معدن کولاهاسی در شیلی دارد. به طور کلی، گلنكور موقعیت خوبی دارد تا همچنان بازیگر مهمی در بخش مس باقی بماند.

باریک گلد

Barrick Gold یکی از بزرگ ترین شرکت های استخراج طلا، دارای فعالیت و پروژه در 15 کشور جهان است. این شرکت علاوه بر طلا، مس هم تولید می کند.

 عملیات مس شرکت شامل یک معدن مس در زامبیا (با کل مالکیت) و 50 درصد سهم دو معدن مس در شیلی و عربستان سعودی است.

 این سه معدن برای تولید 383 میلیون پوند مس در سال 2018 ترکیب شدند که سهم معدن زامبیا با 224 میلیون پوند بیشتر بود.

طلا بزرگ ترین منبع پول سازی باریک است. در سال 2018، این فلز گرانبها 91 درصد از درآمد شرکت را تامین کرد، در حالی که مس با سهم 7 درصدی در رده دوم قرار داشت.

تمرکز اصلی «باریک گلد» بر ایجاد ارزشمندترین شرکت طلا در جهان است. با این وجود، مس یک فلز مهم برای شرکت به شمار می رود. در نتیجه، باریک با سرمایه گذاری مشترک خود به همراه شریکش، پروژه توسعه معدن مس «زالدیوار» شیلی را تصویب کردند. همچنین باریک دارای یک معدن برای ذخایر معدنی پاسکوالاما است که در بخش هایی از شیلی و آرژانتین امتداد دارد.

این یکی از بزرگ ترین ذخایر نقره و طلای دست نخورده در جهان است. همچنین حاوی مس کافی است و می تواند به اندازه 5000 تن در سال مس تولید کند. در حالی که اولویت «باریک گلد» طلاست، اما ظاهرا نمی خواهد از بازار صعودی مس غافل شود.

نیومونت گلدکورپ

شرکت «نیومونت» یکی از شرکت های برجسته در زمینه تولید طلاست که در سال 2019 با شرکت «گلدکورپ» ادغام شد. این شرکت مجموعه ای از معادن در 9 کشور را اداره می کند و مهم ترین محصول تولیدی آن طلاست. همچنین سرب، روی، نقره و مس هم استخراج می کند.

«نیومونت گلدکورپ» دو معدن مس دارد. بزرگ ترین آنها «بادینگتون» در استرالیاست که در سال گذشته میلادی 77 میلیون پوند مس تولید کرد. نام معدن دیگر آن که در آمریکا قرار دارد، «فونیکس» است.

 این معدن به طور مشترک با شرکت باریک گلد سرمایه گذاری شده و پارسال 32 میلیون پوند مس تولید کرده است.

طلا با 90 درصد پول سازی، اصلی ترین منبع درآمد و محرک اصلی رشد شرکت محسوب می شود.

در عین حال، نیومونت گلدکورپ، انتظار کاهش تولید مس به 100 میلیون پوند را دارد. با این وجود، شرکت دارای برنامه های بلندمدت برای رشد پروژه های مس است.

این شرکت می تواند از سال های 2020 تا 2025 بالغ بر 2 میلیارد دلار برای معدن «یاناکوچا» در پرو سرمایه گذاری کند. این پروژه معادل 500 هزار تن اونس طلا را به تولید سالانه شرکت می افزاید، در حالی که 40 درصد درآمد آن می تواند از فروش مس، 50 درصد طلا و 10 درصد نقره باشد.

همچنین این شرکت در اکتشافات دو پروژه مس و طلا 50 درصد سهم دارد که با توجه به این پروژه ها می توان گفت در آینده قابلیت بالایی برای افزایش تولید مس خواهد داشت.

آنگلو آمریکن

«آنگلو آمریکن» یک شرکت معدنی با تولید محصولات متنوع است که در انگلستان استقرار دارد. الماس، مس، پلاتین، سنگ آهن، نیکل، زغال سنگ و منگنز را از معادنی در آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی و استرالیا تولید می کند.

تجارت مس این شرکت از منافع دو معدن در شیلی تشکیل شده است: 50.1 درصد سهام در معدن «لوس برونسس» و 44 درصد سهم از معدن کولاهاسی.

این معادن، مس و فرآورده های جانبی مانند مولیبدن و نقره تولید می کنند و محصولات جانبی برای جبران هزینه های تولید مس فروخته می شود. میزان تولید مس آنگلو آمریكن در سال 2018، معادل 668 هزار تن بود كه 15درصد بیشتر از كل سال 2017 برآورد شد.

زغال سنگ مهم ترین منبع درآمدزایی شرکت در سال 2018 بود، به طوری که این کالا 35 درصد درآمدهای قبل از کسر مالیات و استهلاک را به خود اختصاص داد. بعد از آن مس با 20 درصد، سنگ آهن 16 درصد و الماس 14 درصد (با توجه به سرمایه گذاری در معدن De Beers) در جایگاه بعدی قرار گرفت. آنگلو آمریکن پیش بینی کرده که تولید مس شرکت با کاهش در سال 2019 در محدوده 630 تا 660 هزار تن باشد.

با این وجود، تولید مس این شرکت باید در آینده افزایش پیدا کند، چراکه در سال 2018 با توسعه معدن«کوئلاوکو»در پرو موافقت کرده است.

60 درصد این پروژه 5.3 میلیارد دلاری متعلق به آنگلوآمریکن است که تا سال 2022 بیش از 300 هزار تن مس تولید خواهد کرد. علاوه بر این، همراه با «گلنکور» شریک خود درصدد توسعه یک میلیارد دلاری معدن کولاهاسی هستند که در سال 2021 که می تواند افزایش 80 هزار تنی تولید مس را تا سال 2024 رقم بزند. مجموع این پروژه ها می تواند آینده خوبی را برای تولید مس آنگلو آمریکن ترسیم کند.

ساوترن کاپر

«ساوترن کاپر» یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان مس در جهان است. همچنین این شرکت زغال سنگ، نقره، سرب، روی و مولیبدن را از معادنی در مکزیک و پرو تولید می کند.

ساختار این شرکت از جمله مواردی است که باید سرمایه گذاران به آن توجه کنند. این شرکت یکی از شرکت های تابعه «گروپو مکزیکو» بوده که سهام بخش هایی از جمله ریل، فلزات و معدن را در اختیار دارد.

ساوترن کاپر در سال 2018 با 884 هزار تن تولید، پنجمین تولیدکننده مس شد. همچنین یکی از کم هزینه ترین شرکت های مس در جهان است. در سال 2018، هزینه عملیاتی آن 1.54 دلار در هر پوند بود که پس از افزودن اعتبارات جانبی محصول به 0.87 دلار کاهش یافت. به طور کلی، مس80 درصد از درآمد شرکت در سال 2018 را تامین کرد و پس از آن مولیبدن با 7 درصد، روی 5 درصد، نقره 4 درصد و سایر موارد 4 درصد دیگر را به خود اختصاص داد.

ساوترن کاپر پیش بینی کرده که تولید مس شرکت در سال 2019 به 987 هزار تن برسد که این رقم دو برابر سال 2010 خواهد بود. البته این شرکت پروژه هایی در دست اجرا دارد که می تواند تولید شرکت را طی سال های آتی افزایش بدهد.

بزرگ ترین آنها پروژه «تیا ماریا» است که 120 هزار تن به تولید شرکت خواهد افزود و از سال 2022 در مدار تولید قرار خواهد گرفت. همچنین از آنجا که دومین ذخیره مس جهان محسوب می شود، این شرکت پیش بینی کرده که تولید مس آن تا سال 2026 به یک میلیون و 800 هزار تن برسد.

فریپورت مک موران

«فریپورت مک موران» یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان متمرکز در زمینه مس محسوب می شود. این شرکت آمریکایی علاوه بر مس، طلا و مولیبدن را از معادنی در آمریکای جنوبی و شمالی و اندونزی تولید می کند.

شرکت در سال گذشته 3.8 میلیارد پوند مس تولید کرد. تولید در آمریکای شمالی 1.4 میلیارد پوند، آمریکای جنوبی 1.3 میلیارد پوند و در اندونزی 1.1 میلیارد پوند بود.

از آنجا که تمرکز اصلی شرکت بر تولید مس است، نوسان قیمت این فلز تاثیر مهمی بر جریان نقدینگی آن دارد. این شرکت در سال 2019 برآورد کرد که تغییر یک دهم دلار در هر پوند قیمت مس با فرض قیمت 2.75 دلاری، می تواند 315 میلیون دلار جریان نقدی عملیاتی آن را تحت تاثیر قرار دهد. این امر برای شرکتی که باید سالانه 1.8 میلیارد دلار نقدینگی تولید کند، حائز اهمیت است.

فریپورت پیش بینی کرده که تولید مس شرکت در سال 2019 به 3.3 میلیارد پوند کاهش یابد، چراکه به اجبار دولت بخشی از فعالیت ها مربوطه در اندونزی را به شرکت محلی فروخته است.

در عین حال پیش بینی کرده که تولید مس آن از سال 2020 افزایش یابد و به 4.2 میلیارد پوند تا سال 2022 افزایش یابد. محرک رشد تولید، انتقال به معدن زیرزمینی اندونزی و توسعه معدن «لون استار» است. این موارد نشان می دهد که فریپورت قصد دارد از افزایش مصرف مس در سال های آینده سود ببرد.

تک ریسورسز

«تک ریسورسز» بزرگ ترین شرکت استخراج معادن در کاناداست. این شرکت تولیدکننده عمده مس و روی و همچنین زغال کک در آمریکای شمالی است. در همین حال به تولید سرب، طلا، نقره، نفت خام از ماسه های نفتی کانادا و فلزات خاص مانند ژرمانیوم، ایندیوم و کادمیوم می پردازد.

تک در چهار معدن مس در کانادا و آمریکای جنوبی دارای سهم است، به طوری که در سال 2018 این معادن 294 هزار تن مس تولید کردند و 22 درصد از سود شرکت را به خود اختصاص دادند. در همین حال، زغال با سهم 62 درصدی از درآمد، بیشترین پول سازی شرکت را به خود اختصاص داد، در حالی که روی 18 درصد مشارکت داشت.

 در حالی که انتظار دارد مس طی سال های آتی به مشاركت معنادار خود ادامه بدهد، اما تولید مس شرکت در آینده افزایش زیادی نخواهد داشت.

تک در سال 2019، پیش بینی کرده که تولید مس آن بین 290 تا310 هزار تن باشد و از سال 2020 تا 2023 در محدوده 285 تا 305 هزار تن باشد. این میزان نسبتا پایدار به نظر می رسد. با این وجود، «تک ریسورسز» مشخصات رشد تولید مس برخی از رقبای خود را ندارد.

لینک انتشار خبر در سایت بورس کالا