For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

پیش بینی وضعیت تولید سنگ آهن

China Jan-Feb iron ore imports up 2.8% on healthy demand

تولید جهانی سنگ آهن در سال 2020 با 3 درصد کاهش به 2.2 میلیارد تن رسید. بر اساس اعلام موسسه گلوبال دیتا، انتظار می رود که تولید جهانی این کالا با نرخ رشد سالانه مرکب  3.7 درصد بین سال های 2021 تا 2025 تا سطح 2.66 میلیارد تن رشد کند. برزیل با سهم 6.2 درصدی، آفریقای جنوبی 4.1 درصد، استرالیا 3.2 درصد و هند 2.9 درصد از جمله عوامل اصلی این رشد تا سال 2025 هستند.

پروژه های کلیدی که امسال به مرحله تولید می رسند، شامل «ساوت فلانک» در استرالیا و «سروته دالایه» در برزیل هستند. همچنین سال آینده پروژه بزرگ دیگری در استرالیا به مرحله تولید خواهد رسید.

می توان گفت، کاهش تولید در برزیل و هند از جمله دلایل اصلی افت تولید سنگ آهن جهان در سال 2020 بود. تولید این دو کشور در مجموع از 638 میلیون تن در سال 2019 به 591 میلیون تن در سال 2020 کاهش یافت.

«وینث باجاج»، دستیار مدیر پروژه در گلوبال دیتا گفت: کاهش تولید واله یکی از غول های سنگ آهن، عامل اصلی کاهش تولید برزیل بود، در حالی که تاخیر در حراج معادن در ادیشا بر تولید هند در سال 2020 تاثیر گذاشت.

وی خاطرنشان کرد: معدنکاران استرالیا به دلیل اقدامات موثر دولت، تحت تاثیر کووید-19 قرار نگرفتند، در حالی که بهبود سریع در چین منجر به افزایش قابل توجه 10.4 درصدی تولید سنگ آهن این کشور در سال 2020 شد. با نگاهی به آینده، انتظار می رود، تولید جهانی سنگ آهن با 111.3 میلیون تن افزایش، امسال به 2.3 میلیارد تن برسد.

پیش بینی می شود، شرکت «ریوتینتو» حداکثر 340 میلیون تن سنگ آهن تولید کند، در حالی که شرکت BHP راهنمای تولید 245 تا 255 میلیون تنی را منتشر کرده است. همچنین پیش بینی می شود، شرکت های دیگر بیش از 600 میلیون تن سنگ آهن تولید کنند. واردات سنگ آهن چین از ژانویه تا آوریل با افزایش 6.7 درصدی و با توجه به تقاضای انعطاف پذیر پس از سرگیری تولیدات، تقویت شد و قیمت را به میزان قابل توجهی افزایش داد. قیمت سنگ آهن 62 درصد با عبور از 200 دلار در روزهای اخیر به بالاترین میزان دست یافته است.

در حالی که تقاضای سنگ آهن چین نقش مهمی در افزایش حجم واردات و قیمت سنگ آهن وارداتی دارد، کارشناسان معتقدند با تنوع بخشیدن به تامین منابع و حرکت به سمت استفاده از انرژی سبز، افزایش قیمت احتمالا فروکش می کند.

 بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از 80 درصد واردات سنگ آهن چین در دست چهار معدنکار بزرگ خارجی است و 81 درصد کل واردات سنگ آهن چین از استرالیا و برزیل انجام می شود.

 

نمودار 1- پیش بینی تولید سنگ آهن کشورها تا 2025

https://www.mining.com/wp-content/uploads/2021/05/Screen-Shot-2021-05-06-at-2.36.23-PM.png

در این میان، استرالیا بیش از 60 درصد از کل واردات سنگ آهن چین را بر عهده دارد. اگرچه پس از تلاش های صنعت فولاد چین برای ایجاد تنوع در تامین منابع، آنها 7.51 درصد کاهش نسبت به سال 2019 را تجربه کردند، اما در موقعیت غالب باقی مانده اند. با این وجود، کارشناسان معتقدند که با تغییر ساختار صنعتی در چین، بزرگ ترین مصرف کننده سنگ آهن، احتمالا روند جهش قیمت اصلاح می شود. چین به عنوان بخشی از تلاش ها برای مهار مصرف سنگ آهن همزمان با افزایش چشمگیر قیمت ها  از اول ماه مه تعرفه برخی از محصولات فولادی و مواد خام را لغو کرد.

«جی سین»، متخصص صنعتی به گلوبال تایمز گفت: سیاست جدید، همراه با تلاش سریع برای بهره برداری از معادن در داخل و خارج کشور به کاهش موثر میزان سنگ آهن وارداتی و مهار رشد قیمت ها، کمک می کند. کارشناسان با توجه به عدم اطمینان، معتقدند که کاهش قیمت یک روند طولانی مدت است.

«وانگ گوکینگ»، مدیر پژوهش در مرکز تحقیقات فولاد پکن گفت: با تعلیق ساز و کار گفت و گو بین چین و استرالیا، تورم جهانی و همچنین گسترش تقاضا، قیمت سنگ آهن با عدم اطمینان بیشتری روبه رو خواهد شد و در کوتاه مدت از قیمت بالا کاسته نمی شود.

نمودار 2- روند قیمت سنگ آهن در ماه های اخیر

 

منابع: گلوبال تایمز

ماینینگ ویکلی