For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

نقش مس در انرژی های تجدیدپذیر

جهان در حال دور شدن از سوخت های فسیلی و حرکت به سمت پذیرش مقیاس بزرگ فناوری های انرژی پاک است. ایجاد این فناوری با فرآیند متراکم مواد معدنی همراه است. فرآیند انتقال انرژی، تقاضای گسترده ای از طیف وسیعی مواد معدنی شامل آلومینیوم، کروم، کبالت و ... ایجاد می کند.

 

مس به عنوان یکی از همین مواد معدنی و به دلیل نقش حیاتی آن در ایجاد این فناوری ها و همچنین زیرساخت های مهار انرژی، برجسته است. اینفوگرافی های این گزارش به نقل از «تریولوژی متالز» نقش مس را در انرژی های تجدیدپذیر برجسته می کند و اینکه چگونه انرژی باد و خورشید بر روند تقاضای آن تاثیر می گذارد.

نقش مس در انرژی های تجدید پذیر

مس دارای رسانایی گرمایی و الکتریکی بالایی بین فلزات است. در نتیجه، این ماده پرکاربردترین ماده معدنی بین فناوری های انرژی بوده و برای تمام زیرساخت های مربوط به برق ضروری است.

جدول 1 - میزان مصرف مس در فناوری های تولید انرژی های نو

 

فتوولتائیک خورشیدی (PV) به دلیل کارآیی در انتقال گرما و برق در درجه اول به مس برای کابل کشی، سیمکشی و تبادل حرارت متکی است. فناوری های انرژی بادی از مس در توربین ها، کابل ها و ترانسفورماتورها استفاده می کند. نیروگاه های بادی دریایی معمولا از مقادیر بیشتری استفاده می کنند، چراکه از طریق کابل های طولانی زیر دریا که از مس ساخته شده به زمین متصل می شوند.

علاوه بر این، مس همچنان یکی از بخش های اصلی شبکه های شبکه است که برق را از نیروگاه ها به خانه ها منتقل می کند. با رشد روزافزون انرژی های تجدیدپذیر، تقاضا برای مس رشد خواهد کرد.

به گفته آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر (IRENA)، تاسیسات انرژی خورشیدی و بادی باید تحت سناریوی REmap که در آن تلاش می شود، افزایش دمای کره زمین تا کمتر از 2 درجه تا سال 2050 محدود شود، مقیاس قابل توجهی افزایش یابد. بر اساس محتوای مس حاصل از بررسی ها و پژوهش های Navigant Research و پیش بینی ظرفیت مورد نیاز IRENA، نیازهای مس برای تاسیسات خورشیدی و بادی سالانه در سال های 2020 و 2050 در جدول-2 آورده شده است:

جدول 2 - نیاز مس در فناوری های تولید انرژی های نو تا سال 2050

 

 

ارقام محتوای مس با افزودن محتوای مس در هر مگاوات در تن با ظرفیت نصب شده سالانه در سال های 2020 و 2050 محاسبه شد. تقاضای سالانه مس نسبت به سطح سال 2020 از تاسیسات خورشیدی می تواند تا سال 2030 بیش از دو برابر شود و تا سال 2050 تقریبا سه برابر شود. بر اساس پیش بینی ها، بیشترین درصد افزایش نیاز به مس از مزارع بادی دریایی خواهد بود.

تقاضای سالانه مس از فناوری های بادی و خورشیدی تا سال 2050، می تواند بیش از 3 میلیون تن یا حدود 15 درصد از تولید مس در 2020 باشد. با این وجود، مشخص نیست که آیا عرضه مس برای تامین تقاضای رو به رشد کافی خواهد بود.

«سیتی گروپ» در حالی انتظار دارد بازار جهانی مس در سال 2021 میلادی با 521 هزار تن کسری مواجه شود که انتقال به انرژی های تجدیدپذیر هنوز در مراحل اولیه است. در حالی که تقاضای مس از سوی طیف وسیعی از صنایع وجود دارد، عمده عرضه آن از چند منطقه محدود انجام می شود و زنجیره تامین را در معرض اختلالات قرار می دهد.

تعطیلی معادن در سال 2020 نمونه این امر بود. علاوه بر این، متوسط ​​عیار سنگ معدن در شیلی، بزرگ ترین تولید کننده مس، طی 15 سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است که این مساله استخراج مس را دشوارتر می کند.

اگرچه مس به وفور در دسترس است، اما کاهش عیارهای سنگ معدن و تولید متمرکز با توجه به افزایش تقاضا، باعث نگرانی می شود. بنابراین، منابع جدید مس در تامین نیازهای رو به رشد انتقال انرژی پاک ارزشمند خواهد بود.

منبع: Visualcapitalist.com