For a better experience, click the Compatibility Mode icon above to turn off Compatibility Mode, which is only for viewing older websites.

 

نظم جدید ژئوپلیتیک با محوریت فلزات

مارس 2022 را می توان نقطه عطفی برای مس دانست، هنگامی که قیمت فلز سرخ به بالاترین رکورد تاریخی رسید. در آن مقطع زمانی پیش بینی ها هم حاکی از رونق بازار فلزات بود، چراکه فعالیت های اقتصادی بعد از همه گیری کرونا بهبود یافته و جنگ روسیه علیه اوکراین تنور این بازار را گرم تر کرده بود.

البته بعد از مارس 2022 به دلیل چندین عامل، بازار فلزات دچار رکود شد؛ به طوری که نگرانی از احتمال رکود قریب الوقوع  اقتصاد جهانی، افزایش قیمت انرژی به دلیل تحریم نفتی روسیه و از همه مهم تر افت تقاضای مس به دلیل کاهش فعالیت های ساخت و ساز در چین و اعمال قرنطینه های شدید کرونایی در کشوری که عنوان بزرگ ترین مصرف کننده فلزات صنعتی را یدک می کشد، قیمت مس و برخی فلزات را با کاهش مواجه کرد. بخش مهمی از مس تولید شده در جهان در بخش ساخت و ساز مصرف می شود.

هرچند وضعیت فلزات در کوتاه مدت به دلیل عوامل یادشده زیاد مطلوب نیست، اما کارشناسان بازار جهانی معتقدند، تقاضای فلزات و بویژه مس به دلیل نقش مهمی که در پروسه انتقال انرژی و برنامه جهانی کاهش انتشار کربن دارند و تغییر رویکرد بسیاری از اقتصادهای پیشرفته به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مانند انرژی های خورشیدی و بادی و همچنین توسعه تولید خودروهای برقی، می تواند تا چندین برابر افزایش یابد. تغییر رویکرد به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر و توسعه تولید خودروهای برقی، تقاضای فلزاتی نظیر مس، نیکل و آلومینیوم را به شدت افزایش خواهد داد.

 

گزارش S&P

بر اساس گزارش موسسه S&P Global، گرچه تقاضای مس در حال افزایش است، اما رشد عرضه نمی تواند همپای تقاضا ادامه پیدا کند و این مساله حتی می تواند اهداف جهانی کاهش انتشار کربن را به خطر بیاندازد.

از آنجا که مس برای وسایل نقلیه برقی، انرژی های بادی و خورشیدی و همچنین زیرساخت هایی که انرژی های تجدیدپذیر را حمل و ذخیره می کند، کلیدی است، این گزارش پیش بینی کرده که تقاضای مس تا سال 2050 تقریبا دو برابر خواهد شد.

«دانیل یرگین» نایب رئیس S&P Global گفت: «پروسه انتقال انرژی و انرژی های نو بسیار بیشتر از سیستم انرژی کنونی به مس وابسته است.

بر اساس گزارش این موسسه، آینده تمام برقی بشر به شدت به مس بستگی دارد و کمبودهای احتمالی عرضه می تواند اهداف کشورها را برای دستیابی به انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2050 مختل کند. این گزارش حاکی است، مگر اینکه عرضه جدید قابل توجهی در دسترس قرار گیرد، در غیر این صورت اهداف اقلیمی دور از دسترس خواهد ماند.

وسایل نقلیه برقی، انرژی های خورشیدی و بادی و باتری‌های ذخیره انرژی از مس استفاده می‌کنند. به گزارشS&P Global، یک خودرو برقی حداقل دو و نیم برابر بیشتر از یک وسیله نقلیه موتور احتراق داخلی به مس نیاز دارد. همچنین انرژی های خورشیدی و بادی در هر مگاوات ظرفیت نصب شده نسبت به نیروی تولید شده با استفاده از گاز طبیعی یا زغال سنگ به ترتیب دو و پنج برابر به مس بیشتری نیاز دارند. مس به دلیل رسانایی، کلید زیرساخت انرژی های تجدیدپذیر است و از کاربردهای آن می توان به کابل، ترانزیستور و اینورتر اشاره کرد.

«دانیل یرگین» نایب رئیس S&P Global به CNBC گفت: انتقال انرژی بسیار بیشتر از سیستم انرژی فعلی ما به مس وابسته است. «فقط این فرضیه وجود دارد که مس و سایر مواد معدنی وجود خواهد داشت. مس فلز فرآیند برقی شدن است و این فرآیند بیش از چیزی است که انتقال انرژی به آن مربوط می شود.»

رشد دوبرابری تقاضا

این گزارش پیش بینی کرده که تقاضای مس تا سال 2050 دو برابر خواهد شد و به بیش از 53 میلیون تن خواهد رسید. برای نشان دادن اهمیت این رقم، S&P Global خاطرنشان کرد که این بیش از کل مس مصرف شده در جهان بین سال های 1900 تا 2021 است.

استقرار انرژی های تجدیدپذیر بخش عمده ای از افزایش تقاضا را تشکیل می دهد. S&P Global پیش بینی کرده که مس مورد نیاز برای خودروهای برقی، انرژی بادی، انرژی خورشیدی و باتری ها تا اواسط دهه آینده سه برابر شود. این اتفاق در کنار رشد تقاضا از سایر مناطق رخ خواهد داد و تقاضای مس را به سطوحی خواهد رساند که دیده نشده است.

ساخت و بهره برداری از معادن جدید به همین سادگی نیست. به گفته آژانس بین المللی انرژی، یک معدن مس جدید به طور متوسط ​​16 سال طول می کشد تا به بهره برداری برسد. در حال حاضر، افزایش نرخ بهره برداری از معادن موجود و رشد بازیافت می تواند بخشی از تقاضای در حال رشد را برآورده کند.

S&P Global دو سناریو را در تلاش برای پیش‌بینی بازار ارائه می‌کند. بر اساس سناریوی «جاده سنگی» - که در آن تولید تا حد زیادی به همین شکل ادامه می یابد - کمبود عرضه سالانه به 10 میلیون تن در سال 2035 خواهد رسید.

در سناریوی «بلندپروازانه»، معادن، نرخ بهره برداری از ظرفیت و بازیافت را افزایش می دهند، ولی بازار همچنان در بیشتر دهه 2030 با کسری مواجه خواهد بود. در نتیجه گیری این گزارش آمده است: «در هر دو سناریو، عرضه کافی برای پاسخگویی به تقاضای اهداف انتشار صفر کربن تا سال 2050 وجود نخواهد داشت.

تقاضا برای فلزات و مواد معدنی که لازمه سوخت آینده ما هستند، سرانجام نظم‌های جهانی جدیدی را ایجاد می‌کند، زیرا کشورها برای تامین منابع مس، لیتیوم، نیکل و سایر مواد خام حیاتی با شتاب حرکت می کنند.

یرگین در این زمینه به CNBC گفت: «نظم ژئوپلیتیک جدیدی پیرامون مواد معدنی مانند مس ایجاد خواهد شد و زنجیره تامین مس بسیار متمرکزتر از سایر مواد خام از جمله نفت است.»

چین بیشتر بر ایجاد موقعیت اولیه در زنجیره تامین مواد معدنی متمرکز شده که برای اهداف انتشار کربن ضروری بوده و مس نمونه بارزی است که آنها در چه موقعیتی کلیدی قرار دارند. در همین حال، تولید مس آمریکا در ربع قرن گذشته تقریبا به نصف کاهش یافته است.

پیش بینی «فیچ» از تولید مس

موسسه تحلیلگر بازار Fitch Solutions چندی قبل با ارائه گزارش صنعتی خود اعلام کرد: تولید جهانی معادن مس طی چند سال آینده به دلیل اینکه تعدادی از پروژه ها و توسعه های جدید راه اندازی و با افزایش تقاضا و قیمت پشتیبانی می شوند، قوی خواهد بود.

پیش بینی رشد تولید معادن مس

این موسسه پیش بینی کرده که تولید جهانی معادن مس با نرخ متوسط ​​سالانه 2.8 درصد طی سال های 2022 تا 2031 افزایش یابد و تولید سالانه از 24.6 میلیون تن در سال 2022 به 31 میلیون تن در سال 2031 برسد.

هرچند پیش بینی ها از افزایش تولید مس در سال های آتی حکایت دارد، اما رشد تقاضا به دلایلی که ابتدای گزارش به آن اشاره شد از رشد تولید پیشی خواهد گرفت.

به تازگی مدیرعامل یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید مس جهان هشدار داده که سرعت برنامه های جهانی برای برق رسانی به اقتصادها و اهداف کاهش انتشار کربن ممکن است به دلیل کمبود عرضه مس در آینده، کند شود.

«ریچارد آکرسون» مدیرعامل گروه معدنی فریپورت مک موران اضافه کرد: افزایش تقاضای جهانی مس برای حرکت سریع به سمت خودروهای برقی، برق تجدیدپذیر و خطوط انتقال برق باعث کمبود مس خواهد شد. او گفت: کمبود بسیار قابل توجهی در مس وجود خواهد داشت و برآوردن اهداف تعیین شده بسیار دشوار خواهد بود.

آکرسون گفت: آشفتگی کنونی اقتصاد جهان فقط مشکل را بدتر می کند و شرکت ها تمایلی به سرمایه گذاری در شرایط امروزی اقتصاد ندارند.

یک خودرو برقی می‌تواند دو تا سه برابر مس بیشتری نسبت به خودرو دارای موتور احتراقی استفاده کند، در حالی که پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر به پنج برابر حجم مس بیشتری نسبت به نیروگاه‌های سنتی گاز، زغال‌سنگ و هسته‌ای نیاز دارند.

در گزارشی که به تازگی منتشر شد، «وود مکنزی» اعلام کرد که نیاز به 9.7 میلیون تن عرضه سالانه مس از پروژه‌هایی است که هنوز برای دهه آینده مورد تصویب قرار نگرفته اند. در حال حاضر اندازه بازار مس 25 میلیون تن در سال است.

از سوی دیگر «ماکسیمو پاچکو» مدیرعامل کودلکو شیلی (شیلی، بزرگ ترین تولیدکننده مس جهان است) در گفت و گو با فایننشال تایمز پیش بینی کرد، کسری مس در دهه آینده بین 6 تا 7 میلیون تن باشد.

کودلکو برای حفظ و پایداری تولید در معادن خود با مشکل مواجه شده و پاچکو گفته است که این شرکت تا چهار سال آینده نمی تواند به سطح تولید سال 2021 بازگردد. او گفت: تلاشی فوق العاده برای جایگزینی منابع در حال انجام است.

 مدیران ارشد اجرایی شرکت های معدنی مس جهان می گویند، از آنجا که رکود اقتصاد جهانی قیمت مس را پایین آورده و استراتژیست های کالا را به پیش بینی مازاد بازار در سال 2023 سوق داده، چالش عرضه مس تشدید شده است.

ذخایر قابل مشاهده مس که بخش کوچکی از موجودی انبارها را تشکیل می‌دهد و به شدت بر تصمیم‌گیری‌های مدیران خرید تاثیر می‌گذارد در پایین‌ترین سطح قرار دارد و این مساله خطر نوسان قیمت را ایجاد می‌کند.

تنش های ژئوپلیتیکی نیز عرضه فلزات از جمله مس را متزلزل می کند. مدیران صنایع مس گفتند که اجتناب از عرضه روسیه منجر به تکاپوی خریداران در اروپا شده است، جایی که خریداران مایل به پرداخت پرمیوم سنگین یا امضای قراردادهای بلندمدت برای تامین مواد هستند.

تولیدکنندگان مس می گویند که مجموعه ای از عوامل ناشی از فرآیندهای طولانی مجوزهای دولتی، پروژه هایی که استخراج فلز از آنها دشوارتر است و کمبود پروژه های آماده به کار، پاسخگویی به رشد تقاضای بلندمدت را چالش برانگیز می کند.